Home Co zrobić z niewykorzystanymi połaciami zieleni? Skwery!

Co zrobić z niewykorzystanymi połaciami zieleni? Skwery!

Czy zwróciliście kiedykolwiek uwagę na to, ile wokół nas jest terenów niezagospodarowanych? Najczęściej są to łąki, trawniki pomiędzy budynkami osiedlowymi, plomby pobudowlane i wiele innych. Część z nich zostanie po prostu zabudowana przez kolejne osiedle, kompleks sportowy czy galerie handlową, to oczywiste. Często jednak zdarza się, że mimo dużego potencjału i dobrej lokalizacji, taki teren przez lata pozostaje niezagospodarowany.  A przecież, z odpowiednią wizją, pomysłem i doświadczeniem, takie niepozorne przestrzenie można przekształcić w wizytówki miast.

Jednym ze sposobów zagospodarowania nieużytków jest stworzenie skwerów miejskich. Zieleni w mieście nigdy nie jest za wiele, więc kolejny park służący wypoczynkowi i rekreacji dla mieszkańców jest na wagę złota. Doświadczeni i kreatywni architekci krajobrazu potrafią stworzyć przestrzenie niezwykłe, pełne przyjemnych alejek, ścieżek rowerowych, placów zabaw i połaci zieleni. Ogrodnicy wprowadzą odpowiednio trwałą i ozdobną roślinność, która zapewni cień, zachwyci zapachem czy barwą. Dodatki w postaci wygodnej i trwałej małej architektury tj. ławki, kosze na śmieci, fontanny i lampy to elementy, bez których żaden skwer nie będzie odpowiednio funkcjonalny i zarazem kompletny.

Nieużytków w każdym mieście jest naprawdę sporo, warto więc rozejrzeć się wokół siebie i wesprzeć inicjatywy miejskie dążące do tworzenia nowych terenów zieleni, które będą funkcjonować i zachwycać wiele pokoleń.